Dofinansowanie "Mój Prąd"

Panele fotowoltaiczne - program "Mój Prąd" - wniosek, dofinansowanie

Fotowoltaika dotacje: jak znaleźć dobrą ofertę?

Zakładamy, że wiesz już, czym są instalacje fotowoltaiczne i dlaczego jest o nich obecnie tak głośno. Jeśli tu trafiłeś, poszukujesz pewnie najlepszego rozwiązania dla siebie. Budowa instalacji fotowoltaicznej dla domu jest sporą inwestycją, ale zdecydowanie opłacalną. Energia słoneczna jest nie tylko ekologiczna, ale również stanowi swego rodzaju uzyskanie niezależności od dostawcy energetycznego. Wiąże się to ze znacznym obniżeniem kosztów i wygodą.

Pozostaje pytanie: czy na fotowoltaikę są jakieś promocje?

Jak obniżyć koszty? Jak znaleźć dobrą ofertę? Najpopularniejsze sposoby umożliwiające korzystny finansowo montaż instalacji dla domu to m.in. skorzystanie z dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej. Drugą opcją są niskoprocentowe kredyty. O jednym i drugim rozwiązaniu powiemy sobie niżej.

Program dofinansowania instalacji, paneli fotowoltaiczny trwa do 23.07.2019 do 31.12.2025 roku. Dotyczy on pierwszych inwestorów.

Oblicz, jaką instalację fotowoltaiczną potrzebujesz.

finansowanie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne: na co zwrócić uwagę?

Zanim przejdziemy do omawiania opłacalnych rozwiązań, jeśli chodzi o budowę i montaż instalacji fotowoltaicznych, powiemy kilka słów o tym, jak nie oszczędzać na instalacji fotowoltaicznej. Bardzo ważny element fotowoltaiki stanowią panele fotowoltaiczne.

 

 • To właśnie panele odpowiadają za ilość pobranej i przetworzonej energii słonecznej, którą można następnie zamienić w prąd dla Twojego domu.
 • Im mniej wydajne są panele słoneczne, tym więcej ich potrzeba, by osiągnąć wymaganą moc instalacji.
 • Każdy panel słoneczny ma swoją gwarancję. I chociaż podaje się, że instalacja fotowoltaiczna może działać nawet 30 lat, to pod koniec tego okresu wydajność paneli i tak słabnie. Dlatego kompletnie nieopłacalne jest kupowanie używanych paneli fotowoltaicznych.

Równie ważnym elementem jest falownik fotowoltaiczny, który jest jakby automatycznym nadzorcą pracy całego systemu. To on przetwarza również prąd stały na prąd zmienny. Na szczęście o wszystkim tym powie Wam profesjonalna ekipa do montażu instalacji fotowoltaicznej. Fachowcom zależy, by Wasz system fotowoltaiczny był jak najlepszy, ponieważ dają na niego wieloletnią gwarancję.

Zaznaczamy tylko, że zarówno montaż instalacji, jak i materiały do niej to nie są rzeczy, na których warto oszczędzać. Zamiast tego lepiej poświęcić czas na dobrą dotację lub korzystny kredyt. I tu kolejny plus: zarówno w obliczeniach, jak i załatwianiu formalności także pomagają profesjonalne firmy montażowe

Listy rankingowe w programie Mój Prąd - terminy składania wniosków

Ostatnio najwięcej mówi się o programie Mój Prąd, który oferuje dotację do fotowoltaiki. Dofinansowanie dotyczy mikroinstalacji, a maksymalna kwota zwrotu sięga 5 tysięcy złotych. Jeśli za materiały i montaż instalacji fotowoltaicznej zapłacimy 10 tys. zł, będzie to aż 50% zwrotu kosztów.

Terminy w programie „Mój Prąd”

 • Obecnie trwa II nabór wniosków i dotychczas program zaakceptował aż 32 listy po kilkaset wniosków. Ostatnia lista została opublikowana 2 czerwca tego roku.

Zgodnie z przewidywaniami II nabór wniosków cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem niż pierwszy, który rozpoczął się z końcem sierpnia 2019 (wtedy to program został oficjalnie ogłoszony). Poprzedni nabór wniosków i tak zebrał imponującą liczbę beneficjentów. Program zyskał znacznie większy rozgłos i popularność, stąd obecnie możemy spodziewać się znacznie pokaźniejszej liczby dotacji z ramienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

uzyskanie dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne

Jak wypełnić wniosek "Mój Prąd"?

Wniosek o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd nie jest trudno wypełnić. Wszelkie wskazówki i niezbędne informacje znajdziemy na stronie NFoŚiGW.gov.pl. Zatem samo wypełnienie wniosku nie jest problemem. Zwłaszcza że w dobie koronawirusa przyjmowane są wnioski elektroniczne. W ten sposób staranie się o dofinansowanie jest znacznie wygodniejsze. Jedyne, co musisz zrobić, to założyć sobie profil zaufany lub założyć skrzynkę ePUAP.

Jak o tym czytacie, możecie czuć się zagubieni, ale zapewniamy, że na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wszystko jest wyjaśnione, a system sam pokieruje nas krok po kroku. Tutaj ciężko jest popełnić błąd, chociaż na pewno będziecie musieli poświęcić na to wszystko trochę czasu.

Lista wymaganych dokumentów we wniosku o dofinansowanie

Pewne wyzwanie może stanowić także ilość wymaganych dokumentów, które należy zeskanować i dołączyć do wniosku w formie wymaganych załączników. Są to między innymi:

 • Dowody zapłaty
 • Kopia dowodu osobistego
 • Zaświadczenie OSD o przyłączeniu do sieci
 • Kopia faktury za dostarczone materiały
 • Kopia faktury za montaż instalacji

W przypadku, kiedy sam wykonujesz montaż instalacji fotowoltaicznej, również możesz dołożyć takie oświadczenie do załączników. Brak załączników jest jednym z najczęstszych błędów potencjalnych beneficjentów, przez które ich wnioski zostają odrzucone.

UWAGA: Zanim zaczniesz inwestycję, sprawdź spis kosztów kwalifikowanych. Nie wszystkie wydatki zaliczają się do kosztów kwalifikowanych w wybranym programie. Szczegółową rozpiskę znajdziesz na stronie gov.pl w odpowiedniej zakładce.

Regulamin programu "Mój Prąd"

Program Mój Prąd ma szczegółowy regulamin opublikowany na stronie Gov.pl, natomiast najważniejsze założenia programu są ogólnie dostępne. Można z nich wywnioskować, że cały regulamin nie stawia przed nami dużych wymagań i dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej może otrzymać dosłownie każdy, jeśli spełnia kilka warunków.

 • Przede wszystkim program Mój Prąd jest dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby.
 • Dotacje na montaż instalacji przeznaczone są dla osób, które złożą wnioski w terminie określonym przez program Mój Prąd.
 • Program Mój Prąd zgodnie z zasadami odrzuca wnioski, które mają w dokumentach potwierdzoną datę płatności za montaż instalacji na termin przed 23 lipca roku 2019. Jak wiemy, program zaczął działać po tym terminie i tak samo szansę na dotacje mają te osoby, które rozpoczęły zakup materiałów i montaż instalacji po tym terminie. Okres kosztów kwalifikowanych sięga zatem od 23.07.2019 do 31.12.2025.
 • Wytwarzanie energii elektrycznej w celach handlowych nie jest zgodne z regulaminem.
 • Warunkiem zakwalifikowania się do programu jest dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów (wymienione w akapicie wyżej).

Proste zasady programu "Mój Prąd"

Regulamin, jaki stosuje program Mój Prąd nie jest zawiły ani przesadnie wymagający. Mimo to, starając się o dotacje, wiele osób popełnia błędy, które doprowadzają do odrzucenia wniosku. Z tego względu polecamy zrezygnować z pośpiechu, doczytać wszystkie polecenia i sprawdzić 2 razy, czy wszystkie dokumenty są wypełnione poprawnie i czy w ogóle są.

Nie zapomnij! Klauzula informacyjna dla wnioskodawców Programu priorytetowego „Mój Prąd”

Brak klauzuli informacyjnej jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przy wnioskach. Wiele z nich zostaje odrzuconych z powodu braku odznaczenia zgody na przetwarzanie danych osobowych! Błąd bardzo drobny, jak mogłoby się wydawać, ale jakże bolesny w skutkach!

Przy e-wnioskach należy odhaczyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz wydrukować i podpisać dokument, który dużymi literami jest oznaczony jako Oświadczenie Wnioskodawcy. Po prawej stronie na górze drobnymi literami mamy napisane, że jest to Klauzula informacyjna dla wnioskodawców.

Poznań, wielkopolska

Fotowoltaika dla Ciebie

Skontaktuj się z nami i zapytaj o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych.

Przewiń do góry