TGENERGIA FOTOWOLTAIKA
Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych
Skorzystaj z atrakcyjnego dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych
Od lipca 2019 roku działa ogólnopolski program dofinansowywania budowy instalacji fotowoltaicznych. Objęte są nim instalacje, których moc wynosi od 2 do 10 kWp. Każdy inwestor może otrzymać wsparcie w postaci 5000zł, przy czym wartość dofinansowania nie może być wyższa niż 50% kosztów całej inwestycji. To realny, bezzwrotny zastrzyk funduszy, który ma zachęcić Polaków do decyzji o modernizacji domów oraz sposobu wykorzystywania energii.
Program trwa do 23.07.2019 do 31.12.2025 roku. Dotyczy on pierwszych 200 000 inwestorów.
Zobacz, jakiej instalacji fotowoltaicznej potrzebujesz.
Ulga podatkowa dla inwestycji fotowoltaicznych
Od 2019 można odliczyć od podatku wszelkie użyte materiały budowlane, a także urządzenia oraz usługi, które są związane z realizacją inwestycji, jaką jest instalacja paneli fotowoltaicznych.
Jest to koszt samych paneli, falownika oraz podłączenia i robocizny.
Lista programów o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej
Program Mój Prąd
Znany szeroko program „Mój Prąd” zwraca nawet połowę kosztów kwalifikowanych. Nazywany programem 5000 plus do fotowoltaiki program rządowy jest dzisiaj jednym z najbardziej popularnych w kraju.
Dotacje obejmują budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych, czyli takich, które nie przekroczą 10 kW. Montaż mikroinstalacji wraz z zakupem materiałów kosztuje zwykle około 10 tysięcy złotych. Stąd hasło, że program zwraca aż 50% kosztów kwalifikowanych.
Jednym z warunków uczestnictwa w programie jest przyłączenie małej instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej. Ten warunek jest korzystnym rozwiązaniem zarówno dla osób fizycznych, jak i dla państwa. Z niewielkim opustem energii właściciel mikroinstalacji może za darmo magazynować i pobierać zmagazynowany prąd z sieci.
Zobacz jak złożyć wniosek o dofinansowanie w programie „Mój Prąd”
Program Agroenergia
Dotacje w ramach programu Agroenergia są przeznaczone dla rolników indywidualnych. Tutaj nie jest kluczowe posiadanie domu jednorodzinnego, a gospodarstwa rolniczego, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem. Program Agroenergia za cel stawia ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, jakie generują gospodarstwa rolne w Polsce.
Do kosztów kwalifikowanych zalicza się między innymi takie przedsięwzięcia jak budowa instalacji fotowoltaicznej, budowa i modernizacja urządzeń lub instalacji produkcyjnych, co przyczyni się do mniejszego zużycia surowców pierwotnych. Dotacje obejmują zatem naprawdę szeroki zakres działań!
Program Czyste Powietrze
Na wstępie warto zaznaczyć, że jest on jednym z dłużej działających programów w Polsce. Do kosztów kwalifikowanych zalicza się nie tylko budowę instalacji fotowoltaicznej, ale również wymianę starych źródeł ciepła na nowe: wydajniejsze, bezpieczniejsze i przy tym dobre dla środowiska.
Dofinansowania instalacji fotowoltaicznej to nie tylko program Mój Prąd, ale także wiele innych. Innym sposobem na fotowoltaiczne dofinansowanie jest alternatywny program Czyste Powietrze. Inicjatywa dotyczy nie tylko instalacji fotowoltaicznych, ale również wymiany starych źródeł ciepła, co jest szczególnie interesujące dla osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych.
W końcu nie tylko zużywanie energii elektrycznej jest dość kosztowne: ogrzewanie domu to także spory wydatek. To również duże obciążenie dla środowiska: stare piece i kotły grzewcze są mało wydajne, szkodzą środowisku oraz tworzą zagrożenie dla użytkowników. Jeśli zależy Wam na własnym bezpieczeństwie, warto starać się o niezbędne modernizacje domu, który posiadacie. Zwłaszcza że teraz jest tak dużo szans na wsparcie w tym zakresie. Mamy zatem szansę na większą inwestycję OZE na maksymalnie korzystnych warunkach.
Kredyty i pożyczki na fotowoltaikę
Interesujące są również oferty obejmujące kredyty i pożyczki na fotowoltaikę na bardzo korzystnych warunkach. Oprocentowanie kredytu może wynosić wtedy niecałe 5%, a prowizja banku sięga jedynie 0,99%. Tak korzystne warunki dawał dotąd wyłącznie kredyt hipoteczny.
Zastanawiacie się pewnie, dlaczego kredyt miałby być lepszy od zwrotu części kosztów kwalifikowanych? Dlatego, że zwrot następuje już po określonych wydatkach. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wydanie co najmniej kilku tysięcy złotych za jednym razem. W tym wypadku kredyt wydaje się w sam raz!
Wszystko wskazuje na to, że Polska coraz sprawniej przestawia się na korzystanie z energii odnawialnych. Dotacje umożliwiają budowę nowoczesnych instalacji już nie tylko osobom fizycznym, ale również firmom. Być może pozwoli to na szybkie osiągnięcie satysfakcjonującego dla UE procentu wykorzystywania OZE.
Warto też pamiętać, że instalację fotowoltaiczną na własny użytek warto mieć z wielu powodów. To nie tylko ekologia, ale też szereg indywidualnych korzyści, które może uzyskać każdy, kto zdecyduje się skorzystać z dotacji i skłoni się ku ekologicznej inwestycji, jaką jest budowa instalacji fotowoltaicznej na własny użytek.
Poznań, wielkopolska
Fotowoltaika dla Ciebie
Skontaktuj się z nami i zapytaj o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych.